Miell Thekre

Miell Thekre Dieta 450 gr

Miell tip 00 250 gr

Maja birre 30 gr

Sheqer 1 luge kafe plot

Uje I vaket 300 ml

Fara kopre 1 luge

Kripe 2 luge plot

Vaj ulliri 2 luge

Fillimisht pergatitet majaja e therrmuar me sheqerin dhe me uje te vaket te jete te jete e pergatitur 15 min me pare )

Hidhen 2 tipat e miellit ne nje enedhe farat e kopres perzijini me kujdes shtojeni kripen dhe sasine e ujit. Hidhni majane e pergatitur, vajin

Punohet masa per 30 minuta duke perfituar brumin e duhur

Si te vije brumi per her te pare (rreth 2 ore ) kthejeni ne tavolinen e bere me miell te ndihmuar nga nje shpatull dhe punojeni per 1-2 minuta

Ndajeni brumin ne 5-6 pjese duke formuar panine te rrumbullakta me forme sipas deshires. Lereni te vije per 1 ore

Piqeni ne furre ne 200 grad C per rreth 30 minuta

dieta2016Miell Thekre