Miell Misri Për Ballokume

Ballakume

Perberesit :

Sheqer   1 kg

Gjalpe   500 gr

Veze   8 kokrra

Miell misri per Ballakume   1 kg

Tretet sasia e gjalpit dhe lihet te ftohet derisa  te duroje gishti I vogel.

Ne nje ene plastike hedhim sheqerin dhe gjalpin e tretur, me ndihmen e nje luge te madhe

Rrahim per 30 minuta masen e pregatitur dhe me pas shtojme nga nje kokerr veze ne cdo 2-3 minuta derisa masa te tretet mire. Ne fund shtojme ngadale miellin e misrit duke e perzier me dore masen e brumit.

Me pas bejme ndarjen e tij ne forma te rrumbullakta dhe I vendosim ne nje tepsi te lyer me gjalp dhe te pudrosur me pak miell misri per te menjanuar ngjitjen.

Pjekja behet ne nje temperature 180-200 C

dieta2016Miell Misri Për Ballokume