Miell Dieta Integral

Miell Integra Dieta 700 gr

Maja birre 30gr

Uje i vaket 300ml

Kripe 3 luge plot(luge kafe)

Vaj ulliri 2 luge

Per 1 kg buke pergatitja 30 min ardhja e brumit 3-4 ore gatimi 40min.

Pergatitet majaja (tretet majaja e thermuar me sheqerin ne uje te vaket)

Ne nje ene hidhet sasia e ujit mbi te sasia e miellit, kripa dhe perzihen me kujdes,

Hidhet majaja e pergatitur dhe vazhdon perzjerja, pas kesaj perzjerje perfitohet brumi,

Me te ardhur brumi (rreth 2ore), kthejeni me ndihmen e nje luge druri ne nje tavoline me miell dhe e punoni per 2min,

Ndajeni brumin ne forma sipas deshires duke sperkatur me miell,

Lereni te vije brumi per 1-1.5 ore

Piqeni ne furre ne 200-220oC per afro 40min, pa harruar ta lagni furren gjate gatimit, duke lene nje tase me uje rezistent ndaj nxehtesise.

dieta2016Miell Dieta Integral